Nasiona pigwy
Pigwa jest krzewem owocowym z rodziny różowatych. Rośnie dziko na południu Europy, w Azji Mniejszej po Iran, gdzie dorasta nawet do 8 m. U nas jest rzadko spotykana i dorasta jedynie do 2 m. Według niektórych legend, to nie jabłko, ale właśnie bladozłota pigwa skusiła Ewę. Starożytni Grecy i Rzymianie poświęcili ten owoc Afrodycie i Wenus.
Te owoce o oryginalnym smaku i bogate w witaminy stanowią cenny surowiec do przygotowywania konfitur, nalewek, kompotów, dżemów, a ze względu na dużą ilośćpektyn są znakomite na galaretkę. W kuchni kaukaskiej przyrządza się wiele potraw mięsnych z pigwą. Dodaje się ją do kiszonej kapusty, piecze znakomite placki, robi przetwory na zimę. Odznaczają się one wykwintnym smakiem i aromatem.
Zastosowanie w medycynie
Oprócz zastosowania w kuchni, owoce pigwy mają również zastosowanie w lecznictwie. Wykazują działanie ochładzające, kojące, powlekające i rozmiękczające. Stosowane są w postaci naparów w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i żołądka, a zewnętrznie do gojenia stanów zapalnych spojówek, odmrożeń, zajadów, hemoroidów i jako środek leczniczy i kosmetyczny dla wzmocnienia cebulek włosowych. Bogatym surowcem leczniczym są także cenne nasiona pigwy. Pozyskuje się je jesienią z owoców tego krzewu.
|
Pełny rozmiar:
700x507
|